Co zrobić by światło w domu było nie tylko funkcjonalne, ale i ozdobne?

Co zrobić by światło w domu było nie tylko funkcjonalne, ale i ozdobne?

Urządzając wnętrze coraz częściej skupiamy swoja uwagę na dobieraniu oświetlenia. Przestało ono być jedynie przedmiotem rozpraszającym światło, a stało się funkcjonalną ozdobą, która dodaje wnętrzu smaku. Dzisiejsze możliwości w projektowaniu przestrzeni światłem są wprost nieograniczone. Dzięki odpowiednio dobranemu oświetleniu jesteśmy w stanie nie tylko wyeksponować meble i designerskie gadżety, ale nadajemy naszemu wnętrzu odpowiednią atmosferę i poprawiamy estetykę. A więc co należy zrobić, aby pokazać się w dobrym świetle?

Dobierając oświetlenie musimy kierować się przede wszystkim lokalizacją. Na szczęście dziś funkcjonalne światło idzie w parze z pięknym. Oświetlając miejsca, w których chcemy pracować na przykład kuchnie, przede wszystkim zależy nam na dużym natężeniu, nie musimy jednak przy tym rezygnować z ich walorów estetycznych. Rynek został zwojowany przez miniaturyzację oświetlenia. Dużo światła otrzymamy montując punktowe lampy LED, które w praktyczny sposób wydzielą jasne strefy robocze, od klimatycznych jadalnianych stref półmroku. Podobny efekt uzyskamy montując taśmy LED, które dzięki swojej funkcjonalności, możliwości zmiany natężenia i podziałowi na segmenty świetlne są wykorzystywane zarówno, jako światło użytkowe jak i jako światło dekoracyjne. Bardzo duże walory estetyczne posiadają tak zwane wyspy światła. W tym celu wyspa kuchenna zamontowana na betonowym cokole zostaje podświetlana od spodu, co daje efekt uniesienia i lekkości.

Zamontowane oświetlenie punktowe w łazience sprawi, że zostaną oświetlone strefy, które tego światła potrzebują najbardziej, natomiast miejsca, w których wymagany jest wręcz klimat przyciemnienia nie zostanie nie potrzebnie oświetlany. Dobrym pomysłem nadającym łazience wrażenia mini Spa są świetlne dekoracje, które dyskretnie podświetlają od wewnątrz na przykład szklany blat umywalki czy wnękę w ścianie pełniącą funkcje stylowej półki.

Taśmy LED to również idealne rozwiązanie w aranżacji sypialni. Występują w bardzo szerokiej gamie kolorystycznej, co daje nieograniczone możliwości ich wykorzystania. Urządzając bardzo intymne pomieszczenie, jakim jest sypialnia możemy pozwolić sobie na użycie taśmy w kontrastowym kolorze, który doda jej ekstrawagancji i odzwierciedli indywidualność właścicieli. W tym celu świetnie sprawdzi się także zabieg podświetlenia łóżka, które robi nie tylko niesamowite wrażenie, ale jest bardzo funkcjonalne podczas nocnego wstawania.

Każdy wybór oświetlenia musi być dokładnie przemyślany i dobrany pod względem umiejscowienia i zapotrzebowania na jego natężenie. Dobrze oświetlone wnętrze to wnętrze prawidłowo wyeksponowane i budzące zachwyt. Aranżacja oświetlenia to najważniejszy krok w wydobyciu z wnętrza jego estetyki i nadaniu mu większej przestronności.